Aktualności

Światowy Dzień Rzucenia Palenia 15 listopada 2018r. –

„Rodzino uchroń swoje dziecko przed dymem tytoniowym”.

Dzieci powinny być bezwzględnie chronione przed dymem papierosowym, zwłaszcza te, które znajdują się  w łonie matki.

W 2017 roku w badaniu przeprowadzonym na ogólnopolskiej próbie, w ciąży paliło ok. 6% kobiet, co oznacza, że  około 25 tysięcy noworodków bezpośrednio eksponowanych na dym tytoniowy jest już w łonie matki. Badania naukowe wykazały, że ponad 50% czynników rakotwórczych znajdujących się w dymie papierosowym przenika przez łożysko
i dostaje się do organizmu dziecka. Wykazano je między innymi w pierwszej porcji moczu, którą oddaje dziecko po urodzeniu.

Dzieci te rodzą się zawsze mniejsze, gorzej przygotowane do życia, obciążone ryzykiem wielu schorzeń wynikających z palenia, takich jak nowotwory czy astma.

Gdy ktoś z rodziny pali papierosy w domu, stanowi to dodatkową ekspozycję na dym poprzez wymuszone bierne palenie matki.

W ostatnich dziesięcioleciach osiągnęliśmy w Polsce niezwykły postęp w walce z chorobami odtytoniowymi dzięki prowadzonej edukacji społeczeństwa. Na początku lat 90. spożycie tytoniu w Polsce należało do najwyższych na świecie. Rocznie sprzedawano ponad 100 mld papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o ponad połowę, a w 2017 konsumpcja papierosów wyniosła około 40 mld sztuk.

Od kiedy Polacy zaczęli masowo rzucać palenie, gwałtownie spadać zaczęły również zachorowania i umieralność na choroby przyczynowo związane z papierosami, między innymi raka płuca, zawały serca, czy POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). U mężczyzn w wieku 20-64 lata współczynnik umieralności z powodu raka płuca spadł
w latach 1990-2017 o ponad połowę.

Ciągle jesteśmy jednak na początku drogi do zdrowia. Papierosy nadal pali około 8 mln Polek i Polaków.

data opublikowania: 13.11.2018
informację wprowadził: Grzegorz Pogonowski
odpowiedzialny za treść: Antonina Kawecka
podmiot udostępniający informację: PSSE Kamień Pomorski

Dopalacze to współczesne narkotyki

To tanie i dostępne substancje, często uważane za mniej szkodliwe niż narkotyki. Tymczasem w ostatnich miesiącach w Polsce notowano wiele przypadków silnych zatruć dopalaczami, w tym przypadki śmiertelne.
Nowa ustawa, która weszła w życie z dniem 21 sierpnia 2018 roku, uznaje dopalacze za narkotyki i dlatego odpowiedzialność karna za dystrybucję i ich używanie będą tak samo karane.

Nowelizacja Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii 2018

data opublikowania: 11.09.2018
informację wprowadził: Grzegorz Pogonowski
odpowiedzialny za treść: Iwona Budrewicz
podmiot udostępniający informację: PSSE Kamień Pomorski

„Uwaga kleszcz!”

 Jeśli aktywnie spędzasz czas w plenerze, lubisz odpoczywać w parku czy na działce albo spacerujesz po lesie chroń się przed ukąszeniem kleszcza, które grozi m.in. boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu. Rusza akcja Urzędu Marszałkowskiego WZ i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, informująca o tym jak należy chronić się przed ukąszeniem kleszcza oraz gdy na profilaktykę jest już za późno – jak właściwie go usunąć.

 Szczególnie narażeni na zachorowanie są ci, których praca wiąże się z częstym przebywaniem w lesie, np. leśnicy, drwale, a także osoby zbierające grzyby czy jagody oraz mieszkańcy terenów zalesionych. Uważać powinny również ci, którzy spędzają dużo czasu na działkach, w parku i skwerach.

Do ekspozycji na kleszcze dochodzi w okresie wiosenno-letnim, natomiast wzrost zachorowań obserwuje się jesienią i zimą. W pierwszym kwartale 2018 roku Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna zarejestrowała 140 osób chorujących na boreliozę
z czego 16 wymagało hospitalizacji. Urząd Marszałkowski WZ przygotował plakaty, informujące o tym jak należy chronić się przed ukąszeniem kleszcza, które grozi m.in. boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu, a także gdy na profilaktykę jest już za późno –  jak właściwie go usunąć. Plakaty za pośrednictwem WSSE trafią do powiatów województwa zachodniopomorskiego.

Kleszcze_plakat_do pobrania

 

Kleszcze wywołują groźne dla zdrowia choroby!

 

Dzisiaj kleszcze stanowią realne zagrożenie dla każdego, a możliwość ukąszenia przez kleszcza dotyczy już nie tylko lasu. Może ono nastąpić także na skwerze,  w  ogrodzie czy parku miejskim. Bardzo często ukłucia nie zauważamy, ze względu na właściwości śliny kleszczy, bo ta zawiera substancje znieczulające.

Zdaniem biologów kleszcze mają ograniczyć populację kręgowców. To ich funkcja w ekosystemie. „Chociaż samo ukąszenie kleszcza nie jest szkodliwe, poważnym problemem są choroby, które te pajęczaki roznoszą przy okazji: przenoszą bowiem pierwotniaki, bakterie i wirusy z jednych gatunków zwierząt na drugie. To, co dla jednych kręgowców nie jest niebezpieczne, zabija inne. Postrach wśród ludzi budzą odkleszczowe zapalenie mózgu i borelioza”.

Co roku w Polsce notuje się coraz więcej przypadków zachorowań na boreliozę. Eksperci oceniają, że rzeczywistych zachorowań może być nawet więcej niż się podaje. Aby podejmować właściwe działania profilaktyczne trzeba uświadomić sobie skąd bierze się ta choroba. Wszyscy wiedzą, że odpowiedzialne za nią są kleszcze. A one „Są tak małe, że niekiedy trudno je dostrzec. Nie mają żadnych naturalnych wrogów. Mogą pół roku nie jeść, czekając na ofiarę. Potrafią się dobrze regenerować i błyskawicznie dostosowują się do zmian w środowisku. W dodatku mnożą się na potęgę. Najgorsze jednak, że spotkanie z nimi może być śmiertelnie niebezpieczne i to zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt”.

Z danych epidemiologicznych Sekcji Epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika, że wzrostowy trend zachorowań utrzymuje się również
w powiecie kamieńskim. W 2017 roku na terenie powiatu zarejestrowano 57 przypadków zachorowań na Boreliozę z Lyme. Wg definicji przypadków chorób zakaźnych na potrzeby nadzoru epidemiologicznego 48 zachorowań wykazano jako przypadki potwierdzone, 9 jako prawdopodobne. Siedem osób było hospitalizowanych. Wśród 48 przypadków potwierdzonych, 40 zachorowań przebiegało pod postacią skórną – rumienia  wędrującego oraz 8 pod postacią stawową. Nie odnotowano zachorowań przebiegających pod postacią neuoboreliozy.

Już w I kwartale 2018 roku Sekcja Epidemiologii odnotowała 11 zachorowań: 6 pod postacią stawową i 5 pod postacią rumienia wędrującego. Potwierdzonych zostało 8 przypadków zachorowań, 3 sklasyfikowano jako przypadki prawdopodobne. Trzeba mieć świadomość, że dodatni wynik testu serologicznego nie jest równoznaczny z rozpoznaniem boreliozy, a diagnozę stawia lekarz.

Zanim zauważymy kleszcze na własnej skórze, to wcześniej pomyślmy jak się przed nimi zabezpieczyć. Najlepszym sposobem są oczywiście najprostsze środki ochrony osobistej jak noszenie jasnej, dokładnie osłaniającej skórę odzieży. Dodatkowo należy stosować repelenty, czyli  środki odstraszające kleszcze, które należy używać zgodnie z zaleceniem producenta. Dostrzeżonego kleszcza trzeba jak najszybciej się pozbyć . „Jeśli zauważymy
i usuniemy intruza do 12h od wbicia, ryzyko zakażenia przenoszonymi przez niego chorobami jest stosunkowo niewielkie”. Eksperci podają, że choć w pierwszych 24 godzinach ryzyko przeniesienia czynników zakaźnych jest stosunkowo małe, to znacznie zwiększa się dopiero po około 24 godzinach. Mimo, że  tylko połowa zakażeń boreliozą skutkuje pojawieniem się rumienia wędrującego”,  to zawsze wskazana jest obserwacja reakcji organizmu, ponieważ objawy mogą być istotne, nawet te podobne do przeziębienia czy grypy”.

Wykorzystano materiały z samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej SGGW

data opublikowania: 17.05.2018
informację wprowadził: Grzegorz Pogonowski
odpowiedzialny za treść: Iwona Budrewicz
podmiot udostępniający informację: PSSE Kamień Pomorski

 

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia przebiega pod hasłem  Zdrowie dla wszystkich. Taką ideę Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej (UHC) promuje od lat Światowa  Organizacja Zdrowia (WHO), bo tylko stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu to ideał, do którego powinni dążyć wszyscy ludzie.

data opublikowania: 20.03.2018
informację wprowadził: Grzegorz Pogonowski
odpowiedzialny za treść: Iwona Budrewicz
podmiot udostępniający informację: PSSE Kamień Pomorski

Światowy Dzień Walki z Rakiem
4 lutego 2018

Obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiony został podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. Karta Paryska przyjęta wówczas, miała zobowiązać rządy krajów świata, które ją podpisały, do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych. pełny tekst

Europejski Kodeks Walki z Rakiem

Europejski Kodeks Walki z Rakiem powstał z inspiracji Komisji Europejskiej i ma na celu edukację społeczeństwa na temat działań, które warto podjąć, aby ograniczyć ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową.

Dwanaście zaleceń zawartych w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem mają sprowokować społeczeństwo do ich stosowania. Im więcej zaleceń będzie się przestrzegać, tym mniejsze jest ryzyko zachorowania na raka.

Europejski kodeks walki z rakiem

data opublikowania: 29.01.2018
informację wprowadził: Grzegorz Pogonowski
odpowiedzialny za treść: Iwona Budrewicz
podmiot udostępniający informację: PSSE Kamień Pomorski

 

Minirozmówki Rodzinne .pdf

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV

17 – 24 listopada 2017

Informacja Prasowa

data opublikowania: 20.11.2017
informację wprowadził: Grzegorz Pogonowski
odpowiedzialny za treść: Iwona Budrewicz
podmiot udostępniający informację: PSSE Kamień Pomorski

Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach 2017

13 – 19 listopada

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kamieniu Pomorskim informuje, że rozpoczął się Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach, którego tegoroczne hasło brzmi: „Przed rozpoczęciem stosowania antybiotyków należy poradzić się wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia”.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

18 listopada 2017

Początek ery antybiotyków rozpoczyna się odkryciem penicyliny, a to odkrycie uznano za najważniejsze medyczne wydarzenie XX w. Od czasu wprowadzenia jej do leczenia w 1940 roku naukowcy opracowali do dziś ponad 150 antybiotyków, które uratowały życie setek milionów ludzi i wyraźnie ograniczyły liczbę zgonów na skutek zapalenia płuc, zapalenia jelit, biegunki, błonicy i wielu innych infekcji.

Europejski Dzien Wiedzy o Antybiotykach – pełny tekst

Europejski Dzien Wiedzy o Antybiotykach – prezentacja

data opublikowania: 13.11.2017
informację wprowadził: Grzegorz Pogonowski
odpowiedzialny za treść: Iwona Budrewicz
podmiot udostępniający informację: PSSE Kamień Pomorski

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

16 listopada

Przypadający w trzeci czwartek listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu to już ponad 30-letnia tradycja.
W 1974 roku w Californii z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, 150 tysięcy ludzi na jego apel w gazecie spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Powodzenie akcji skłoniło Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem by uznać trzeci czwartek listopada dniem, w którym zachęca się do całkowitego porzucenia nałogu.

Ten zrodzony w USA pomysł przyjął się na całym świecie, a z czasem do walki z tytoniem  powoływano inne inicjatywy, choćby Dzień bez Papierosa obchodzony 31 maja.

Na całym świecie każdego roku tytoń zabija ponad 5 milionów osób, w tym ponad 600 tysięcy biernych palaczy wdychających dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Konsekwencje tego nałogu są powszechnie znane, a papierosy zabijają powoli. Palacz może nie odczuwać skutków swojego zamiłowania do nałogu przez wiele lat, ale kiedy się pojawią, często bywa za późno.

Światowy Dzień Rzucania Palenia .pdf

data opublikowania: 7.11.2017
informację wprowadził: Grzegorz Pogonowski
odpowiedzialny za treść: Iwona Budrewicz
podmiot udostępniający informację: PSSE Kamień Pomorski

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

 

14 listopada

Kobieta i mężczyzna – czy cukrzyca ma płeć?

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą przypada 14 listopada. Dzień ten obchodzony jest od 1991 roku i przypada właśnie 14 listopada, w dniu urodzin  odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga. Za swe odkrycie uczony otrzymał Nagrodę Nobla, a Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna oraz Światowa Organizacja Zdrowia w dowód uznania dla wielkiego odkrywcy, w 70. rocznicę odkrycia hormonu, ustanowiły Światowy Dzień Cukrzycy.

Cukrzyca – pełny tekst .pdf   Cukrzyca ulotka kolor .pdf

Europejski Dzień Seniora

20 października 2017

Obchody Dnia Seniora przypadają w tym roku w piątek 20 października. Nie jest to jedyne ich święto, bowiem Dzień Seniora obchodzony jest w kilku wariantach zarówno na poziomie globalnym jak i lokalnym:

 • 1 października jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych
 • 20 października jako Europejski Dzień Seniora właśnie
 • 20 listopada jako Ogólnopolski Dzień Seniora.

Wszystkie te daty mają wspólny cel –  kształtowanie społecznego postrzegania osób starszych oraz podejmowanie wszelkich działań aby zapewnić im godne życie, a dni poświęcone zagadnieniu starzenia się są okazją do intensywniejszego propagowania postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych: walki z dyskryminacją, zapobiegania niepełnosprawności, zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw.

Pełny tekst .pdf                      Ulotka Senior do pobrania

 

Światowy Dzień Serca – 24.09.2017

(ang. World Heart Day)

To święto ustanowione zostało z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF)
z udziałem WHO, UNESCO i UNICEF-u. Obchodzone jest corocznie od 24 września 2000 roku w ostatnią niedzielę września. W tym roku wypada, tak jak za pierwszym razem, 24.09.2017 roku.
Obchody Dnia Serca mają na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia.

W Polsce obchody organizowane są od 2002 roku przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

http://www.swiatowydzienserca.pl

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A)

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (wzw A) to choroba zakaźna wywołana przez wirusa HAV (Hepatitis A Virus), który jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, tj. temperatura, substancje chemiczne.
Ludzie są jedynym rezerwuarem wirusa wywołującego WZW A, który przenoszony jest
głównie drogą pokarmową. Do zakażenia może dojść przez:

 • kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nie
  umyte po wyjściu z toalety ręce),
 • najczęściej poprzez spożycie skażonego pożywienia (np. nie umytych owoców)
  i skażonej wody.

WZW A   WZW A_  WZW_a dokument

Nowe materiały WHO w związku ze Światowym Dniem bez Tytoniu – 31 maja 2017

Światowy Dzień bez Tytoniu   Cele Zrównoważonego Rozwoju   Nowa era światowego zdrowia publicznego

Z okazji „Światowego Dnia bez Tytoniu” Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kamieniu Pomorskim ogłosił konkurs plastyczny dla uczniów gimnazjum.

19 maja 2017 roku. Komisja Konkursowa (dwóch pracowników PSSE w Kamieniu Pomorskim i nauczyciel plastyki ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kamieniu Pomorskim) oceniła nadesłane prace. W utworach zwracano uwagę na ich poziom artystyczny, innowacyjność i kreatywność, zastosowana technikę, przesłanie oraz zgodność z tematem.

Komisja przyznała cztery nagrody główne w tym dwie równorzędne nagrody III:

 1. Wiktoria Ciszewska z Gimnazjum „Pomerania” w Dziwnowie
 2. Julia Franczak z Gimnazjum „Pomerania” w Dziwnowie
 3. Magdalena Cieślar oraz ex aequo Martyna Winiarczyk z Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Kamieniu Pomorskim

oraz wyróżniła sześć prac:

 1. Klaudia Jacewicz z Publicznego Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Kamieniu Pomorskim.
 2. Dorota Szubelko z Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach.
 3. Wiktoria Szczepankowska z Gimnazjum Publicznego w „Pomerania” w Dziwnowie.
 4. Alicja Biernat, Tomasz Guga i Katarzyna Trzepałka z Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie z Golczewa.

Wszystkim nagrodzonym serdeczne gratulujemy!

 

II Powiatowy Konkurs Plastyczny „Czyste powietrze wokół nas” – rozstrzygnięty!

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kamieniu był organizatorem konkursu w ramach przedszkolnego programu edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”.  Burmistrz Gminy Kamień Pomorski Konkurs objął honorowym patronatem i p. Stanisław Kuryłło ufundował nagrody dla laureatów.

Celem konkursu było szerzenie wiedzy wśród dzieci na temat szkodliwego biernego palenia i unikania dymu tytoniowego i promowanie zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej.

W konkursie wzięło  udział 11 placówek (Przedszkole Niepubliczne „Kajtuś” w Kamieniu Pomorskim, Publiczne Przedszkole Nr 1 w Kamieniu Pomorskim, Przedszkole „Promyk Słońca” w Dziwnowie, Przedszkole z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie, Niepubliczne Przedszkole Integracyjne w Kamieniu Pomorskim i oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych:
w Wysokiej Kamieńskiej, Kołczewie, Stuchowie, Świerznie, Koniewie, Ładzinie) Spośród  29 prac komisja konkursowa wyłoniła laureatów:

I miejsce – Wiktoria Szczęsna z oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Świerznie

II miejsce – Nadia Lanczak z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Świerznie

III miejsce – Zofia Hołdyńska z Przedszkola „Promyk Słońca”  w Dziwnowie
i Lena Makarska z Przedszkola Miejskiego z Oddziałem Żłobkowym  w Wolinie

Przyznano 6 wyróżnień:

Aleksander Cichawa z oddziału przedszkolnego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Kołczewie

Ksawery Jankowski z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej

Oliwia Kalinowska z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Kamieniu Pomorskim

Lena Majewska z Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie

Martyna Mąkowska z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Stuchowie

Maja Szaper z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Stuchowie

Wręczenie nagród odbędzie się w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Kamieniu Pomorskim przy ul. Garncarskiej 4 12 maja 2017r. o godzinie 10.00 podczas imprezy powiatowej „Czyste powietrze wokół nas”

line_div

ŚWIATOWY TYDZIEŃ SZCZEPIEŃszczepieniee

 

Szczepienia – kary to ostateczność

Wzrasta liczba kar nakładanych za uchylanie się od szczepień – informuje „Rzeczpospolita”.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) wynika, że stopniowo, ale niepokojąco, zwiększa się liczba rodziców uchylających się od poddania dzieci obowiązkowym szczepieniom.

 • w latach 2006-2010 odnotowywano ok. 4 tys. takich przypadków rocznie.
 • w 2012 r. było ich ponad 5 tys.
 • w 2013 r. – ponad 7 tys.
 • w 2014 r. – ponad 12 tys. 
 • w 2015 r. – około 16 tys.
 • W 2016r. – liczba niezaszczepionych dzieci wzrosła do 23,1 tys.

Szczepionych jest ponad 95 proc. dzieci do 2. roku życia.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U.2016r. poz. 1866, z późn. zm.) obowiązek poddawania się szczepieniom ochronnym, na zasadach określonych w tej ustawie, dotyczy ogółu osób przebywających na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, w tym zgodnie z art.5 ust. 2 ww. ustawy w odniesieniu do osób nieposiadających pełnej zdolności do czynności prawnych odpowiedzialność za wypełnienie obowiązku szczepień ponosi osoba sprawująca pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną albo opiekun faktyczny.

Obowiązek poddawania się szczepieniom ochronnym ma charakter osobistego świadczenia osoby zobowiązanej, wynikającego z przepisów prawa powszechnie obowiązującego którego niewykonanie skutkuje: egzekucją jego wykonania na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2016 r. poz. 599, z późn.zm.) oraz odpowiedzialnością karną na podstawie przepisów kodeksu wykroczeń.

Zgodnie z art. 5 § 1 pkt 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji to organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej są uprawnione do żądania wykonania w drodze egzekucji administracyjnej obowiązku szczepień. Należy wskazać, że obowiązek poddania się szczepieniu ochronnemu aktualizuje się w terminie wskazanym przez lekarza, w powiadomieniu wysłanym przez niego do tych osób albo ich opiekunów prawnych lub faktycznych, do poddania się w wyznaczonym w nim terminie badaniu kwalifikacyjnemu do szczepienia i samemu szczepieniu, pod warunkiem, że w wyniku badania kwalifikacyjnego nie stwierdzono istnienia przesłanek zdrowotnych do czasowego lub długotrwałego odroczenia przeprowadzenia tego szczepienia albo ew. przedstawienia zaświadczenia o wcześniejszym poddaniu się temu szczepieniu w ramach szczepień zalecanych.

Za osoby uchylające się od wykonania obowiązku poddawania się szczepieniom ochronnym uznaje się te osoby, które zostały powiadomione przez lekarza POZ o konieczności poddania się obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu w określonym terminie, ale nie zgłosiły w celu przeprowadzenia badań kwalifikujących do szczepień i samego szczepienia, oraz nie przedstawiły zaświadczenia o wcześniejszym poddaniu się temu szczepieniu w ramach szczepień zalecanych, jednocześnie, u których nie stwierdzono przeciwwskazań do szczepień lub wskazań do czasowego odroczenia ich przeprowadzenia.
line_div

Światowy Dzień Zdrowia pod hasłem „Depresja – porozmawiajmy o niej”

Jak co roku, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przypadającą na dzień 7 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Obchody ŚDZ poświęcone są zawsze ważnym problemom zdrowotnym dotyczących ludzi na całym świecie.

W tym roku szczególną uwagę zwraca się na powszechnie występujące zaburzenie psychiczne, depresję, która dotyka osób w każdym wieku i w każdym środowisku.
Według WHO depresja jest wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie. Na to najczęściej spotykane zaburzenie psychiczne choruje kilkanaście procent osób dorosłych. Dlatego 2017 rok poświęcony jest tematyce zdrowia psychicznego, a przebiegać będzie pod hasłem: Depresja – porozmawiajmy o niej.

dep-1   dep-2   dep-3   dep-4

 Wiecej na naszej stronie Światowy Dzień Zdrowia

Dzień Drzwi Otwartych

17. Światowy Dzień Walki z Rakiem

4 luty 2017 roku

Nowotwory złośliwe są drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów w Polsce, a bezwzględna liczba zachorowań na raka stale rośnie.PUO_logo

Szacunki epidemiologiczne wskazują, że liczba zachorowań i zgonów z powodu nowotworów będzie prawdopodobnie nadal rosnąć w ciągu najbliższych dekad. Wzrost ten jest większy u mężczyzn niż u kobiet. Zachorowania na nowotwory złośliwe szczególnie dotyczą osób po 65. roku życia.

Ze względu na niekorzystne prognozy epidemiologiczne, nowotwory złośliwe stanowią jeden z najważniejszych problemów zdrowia publicznego. Znaczenia nabiera profilaktyka pierwszorzędowa – edukacja całego społeczeństwa w zakresie etiologii i czynników ryzyka powstawania nowotworów oraz profilaktyka drugorzędowa tj. wczesne wykrywanie i diagnozowanie nowotworów.

W dniu 4 lutego 2017 roku obchodzimy 17. Światowy Dzień Walki z Rakiem i w ramach obchodów organizowana jest w całym kraju akcja pn. „Dzień Drzwi Otwartych” pod patronatem Polskiej Unii Onkologii. W czasie akcji propagowany będzie Europejski Kodeks Walki z Rakiem, postawy prozdrowotne i tzw. „czujność onkologiczna”. Organizowane będą prelekcje i wykłady nt. profilaktyki nowotworów.

W związku z ogólnopolską akcją prowadzone będą również badania przesiewowe służące wczesnemu wykrywaniu nowotworów, co może istotnie ułatwić wyleczenie.

W dniu 4 lutego br. (sobota) w godz. 9-14 w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii prowadzone będą badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat (rocznikowo), które nie wykonały badania mammograficznego w ciągu ostatnich 2 lat oraz kobiet, które otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy, z powodu występujących:

– raka piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry, córki),

– mutacji w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2.

Badania są bezpłatne, nie wymagają skierowania i wcześniejszej rejestracji. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz wyniki i zdjęcia z ostatnio wykonywanych badań.

Etap podstawowy: mammografia
Zakład Diagnostyki Obrazowej, budynek nr 8 – Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi, poniedziałek-piątek w godz. 8.30 – 16.30 oraz soboty w godz. 8.00 – 12.00.

Etap pogłębiony: USG i biopsja

Kobiety z nieprawidłowym wynikiem badania mammograficznego są kierowane na dalszą diagnostykę, która może obejmować: USG piersi, mammografię uzupełniającą, biopsję cienkoigłową/gruboigłową oraz ocenę mikroskopową materiału.

Badania można wykonać w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej, budynek nr 8 – Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi, poniedziałek – piątek po wcześniejszej rejestracji. Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu 91 4 251 593 (przygotować PESEL).

Jednocześnie przypominamy o zasadach Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem – listy  opartych na wynikach badań naukowych zaleceń, co robić, aby uniknąć raka:

 1. Nie pal; jeśli palisz, rzuć! jeśli jeszcze nie rzuciłeś, nie pal przy niepalących.
 2. Wystrzegaj się otyłości.
 3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
 4. Spożywaj więcej warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie.
 5. Nigdy nie upijaj się! jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe
  – ogranicz jego spożycie: mężczyźni do dwóch porcji dziennie, kobiety do jednej porcji dziennie.
 6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
 7. Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze.
 8. Bierz udział w szczepieniach ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
 9. Kobiety po 25 roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych
  w kierunku raka szyjki macicy.
 10. Kobiety po 50 tym roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych
  w kierunku raka piersi.
 11. Kobiety i mężczyźni po 50 tym roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.

1 grudnia Światowy Dzień Walki z AIDS

logo_hiv

Z inicjatywy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego  w Kamieniu Pomorskim w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS 30 listopada 2016r. odbył się happening pod hasłem „HIVOKRYZJA nie bój się, ale bądź ostrożny”.  W imprezie wzięła udział młodzież szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych powiatu kamieńskiego, która wraz z pracownikami Inspekcji Sanitarnej przemaszerowała ulicami Kamienia Pomorskiego.

Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kamieniu Pomorskim 30 listopada w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
w Kamieniu Pomorskim zorganizował II Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pod hasłem „Pozytywni”.

Do konkursu przystąpiło 7 gimnazjów: Gimnazjum Publiczne im. Noblistów Polskich w Kamieniu Pomorskim, Społeczne Gimnazjum w Dziwnowie, Gimnazjum Publiczne Pomerania”
w Dziwnowie, Publiczne Gimnazjum w Wolinie, Publiczne Gimnazjum w Sierosławiu, Publiczne Gimnazjum w Świerznie, Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Golczewie. Spośród 19 uczestników wyłoniono laureatów:

I miejsce – Katarzyna Trzepałka z Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Golczewie

II miejsce – Jakub Sieciechowski z Publicznego Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Kamieniu Pomorskim

III miejsce –  Igor Przydryga z Gimnazjum w Świerznie

W drugiej kategorii szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział 5 szkół: Liceum Ogólnokształcące im. B. Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim, Liceum Społeczne
w Dziwnowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Benicach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica  w Kamieniu Pomorskim, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wolinie. Spośród 13 uczestników konkursu wyłoniono najlepszych:

I miejsce – Magda Błaut z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim

II miejsce – Kinga Borecka z Zespołu szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim

III miejsce Angelika Sadowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wolinie

Wiedza uczestników konkursu była bardzo duża, dlatego też laureatów wyłoniono po dogrywce. Uczniowie i nauczyciele otrzymali dyplomy, podziękowania, nagrody rzeczowe i nagrody pocieszenia.

Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia 2016 na facebook’u i youtube został zamieszczony film „Jak rzucić palenie?” – który odpowie na bardzo ważne pytania!
Chcesz rzucić palenie, ale za każdym razem wracasz do nałogu?
Nie wiesz z jakiego powodu sięgasz po dymka?
Jak zaplanować rzucanie palenia oraz jak sobie radzić z niepowodzeniami?
Wszystkiego dowiesz się z naszego filmu!

https://www.youtube.com/watch?v=gBeYGLfOJ0g

https://pl-pl.facebook.com/GlownyInspektoratSanitarny/

 

nie-pal-logo 17 listopada 2016r. – „Światowy Dzień Rzucenia Palenia”

Z badań TNS Polska wynika, iż  ¼ społeczeństwa nadal  pali tytoń, a co czwarty Polak przyznaje, że pali w obecności dzieci, a co ósmy pali w obecności kobiet w ciąży.

Zaprzestanie palenia tytoniu , w tym papierosów elektronicznych przez osoby uzależnione jest bardzo korzystne dla zdrowia szczególnie kobiet w ciąży i dzieci. Chociaż rzucenie palenia przez matkę przed zajściem w ciążę jest ważne, to równie korzystana jest decyzja podejmowana przez ojca dziecka
i pozostałych domowników, aby rzucić palenie lub w ostateczności nie palić  przy noworodku.

Palenie tytoniu źle wpływa na stan zdrowia dziecka jeszcze nienarodzonego i po urodzeniu. Do zagrożeń należy zaliczyć się m.in. zwiększenie względnego ryzyka wystąpienia zespołu SIDS (nagła śmierci łóżeczkowa), ponadto dziecko rodzi się z niższą wagą urodzeniową, zapadają częściej na choroby układu oddechowego w okresie niemowlęcym, a u dzieci szkolnych zwiększa się ryzyko wystąpienia ostrych i przewlekłych chorób ucha środkowego.

Dzieci narażone na bierne palenie mają trudności w uczeniu się, pojawiają się zaburzenia zachowaniu i występuje upośledzenie rozwoju mowy. Bierne palenie tytoniu wywołuje również w organizmach dzieci zmiany fizjologiczne, które mogą zwiększać ryzyko chorób układu krążenia. Istnieją mocne dowody, że palenie tytoniu przez rodziców może zwiększać ryzyko występowania niektórych postaci nowotworów u ich dzieci.

nie-pal

1 października – OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PROFILAKTYKI GRYPY

Grypa jest chorobą zakaźną znaną ludzkości od zamierzchłych czasów. Pierwsze doniesienia na temat epidemii wywołanej grypą pochodzą z 412 r.p.n.e .Czynnikiem wywołującym grypę jest wirus grypy, który został po raz pierwszy wyizolowany w 1933 roku.

Wirusy grypy przenoszą się drogą powietrzno-kropelkową. Oznacza to, że  możemy zarazić się podczas rozmowy z osobą zainfekowaną, szczególnie jeśli ona kicha i kaszle, a my stoimy w odległości nie większej niż metr. Wirusy grypy atakuje głównie płuca i oskrzela.

Nie należy grypy utożsamiać ze zwykłym przeziębieniem, gdyż konsekwencje grypy mogą być o wiele groźniejsze. W pewnych sytuacjach może stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia a nawet życia. Dlatego nie należy lekceważyć tej choroby.

STOP grypa

Do 30 września 2016r. trwa konkurs fotograficzny  „Oddal  to”  wszystko, co szkodzi zdrowiu!oddal_logo

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w organizowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polskie Towarzystwo Higieniczne konkursie pt. „Oddal to”.

Celem konkursu jest promocja zdrowego stylu życia wolnego od uzależnień.

Więcej informacji na stronie www.oddalto.gis.gov.pl lub na stronie www.pth.pl

KOMUNIKAT

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż w dniach 31 maja i 1 czerwca 2016r. został ogłoszony konkurs Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Polskiego Towarzystwa Higienicznego pt. „Oddal to”.

Konkurs „Oddal to” poświęcony jest zainteresowaniu opinii publicznej, szczególnie młodzieży, zdrowym stylem życia i będzie przeprowadzony z wykorzystaniem specjalnie przygotowanej w tym celu aplikacji „Oddal to”. Konkurs został ogłoszony dla ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży.

Przedmiotem konkursu są zdjęcia zrobione za pomocą aplikacji będą zgłaszane przez uczestników w terminie poprzez dedykowaną stronę internetową – www.oddalto.gis.gov.pl

Konkurs „Oddal to”

Konkurs na najlepsze zdjęcie poruszające tematykę profilaktyki zdrowotnej i zdrowego stylu życia, wolnego od używek.

W celu wzięcia udziału w konkursie należy wykonać następujące kroki:

1. Ściągnąć i zainstalować darmową aplikację „Oddal to” na telefon komórkowy ze sklepu Google play lub App Store;
2. Zrobić zdjęcie czynnikowi szkodliwemu dla zdrowia za pomocą  aplikacji Oddal to;
3. Wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.oddalto.gis.gov.pl. Do formularza należy załączyć zrobione przez nas zdjęcie;
4. Czekać na wyniki konkursu i zgarnąć nagrody. Łączna wartość nagród wynosi 10 000 zł. Nagrodzone będą 3 najciekawsze zdjęcia.

Zdjęcia poprzez formularz konkursowy (www.oddalto.gis.gov.pl) można przesyłać do 30 czerwca 2016 r.

Regulamin konkursu w tej kategorii dostępny jest również na stronie z formularzem konkursowym – www.oddalto.gis.gov.pl

Dodatkowe informacje szczegółowe na stronach organizatorów:

1)      http://gis.gov.pl/o-nas/aktualnosci/369-oddal

2)      http://www.pth.pl/?id_aktual=101&wiecej=1

krwiodaw

Co roku 14 czerwca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Wydarzenie to jest okazją do podziękowania honorowym krwiodawcom – oddającym bezpłatnie krew – za ratujący życie dar krwi i zwiększenia świadomości potrzeby regularnego oddawania krwi w celu zapewnienia potrzebującym pacjentom dostępu do wysokiej jakości, bezpiecznej krwi i preparatów krwiopochodnych.

Światowy Dzień Krwiodawcy_2016

Strona internetowa kampanii

 

faja

Światowy Dzień bez Tytoniu  obchodzony jest 31 maja każdego roku.

Tegorocznym hasłem ogłoszonym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jest: Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych – Fakty i wyzwania (tytuł oryginalny: Get ready for plain packaging)

Światowa Organizacja Zdrowia dąży do przygotowania państw członkowskich na wprowadzenie nowych jednolitych, wystandaryzowanych opakowań wyrobów tytoniowych. Jednolite opakowania są ważnym środkiem zmniejszenia popytu na wyroby tytoniowe – zmniejszają atrakcyjność papierosów, ograniczają stosowanie opakowań jako reklamy i promocji wyrobów tytoniowych, a także zwiększają skuteczność profilaktyki i ostrzeżeń zdrowotnych. Jednolite opakowania nie zawierają logo, kolorów, firmowych obrazków lub informacji reklamujących/promujących dany wybór tytoniowy.

Głównymi zamierzeniami tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu są:

 • podkreślenie roli jednolitych opakowań jako części całościowego i wielosektorowego podejścia do ograniczenia palenia tytoniu na świecie;
 • dostarczenie rzetelnych i przekonujących informacji na temat jednolitych opakowań;
 • zachęcenie państw członkowskich do wzmocnienia działań związanych z pakowaniem
  i etykietowaniem opakowań, a także ograniczenie reklamowania, promowania
  i sponsorowania wyrobów tytoniowych;
 • pomoc państwom członkowskim przed integracją przemysłu tytoniowego w procesy polityczne związane z ujednoliceniem opakowań.

Zaszczep w sobie chęć szczepienia

ulotkabroszura informacja


Światowy Dzień Zdrowia – 7 kwietnia 2016r. obchodzony jest pod hasłem  „Pokonaj Cukrzycę”

Organizując wydarzenia związane ze Światowym Dniem Zdrowia 2016, WHO pragnie:

 • doprowadzić do zwiększenia wiedzy o rosnącym rozpowszechnieniu cukrzycy, ogromnym obciążeniu tą chorobą i jej poważnych następstwach, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach;
 • spowodować podjęcie konkretnych, skutecznych i ekonomicznych działań w walce z chorobą, które będą obejmować zarówno profilaktykę, jak i metody diagnozy, leczenia i opieki nad osobami chorymi na cukrzycę;
 • ogłosić pierwszy światowy raport o cukrzycy opisujący obciążenie chorobą i jej skutki oraz wzywający do wzmocnienia systemów ochrony zdrowia w celu zapewnienia lepszego nadzoru i profilaktyki cukrzycy oraz skuteczniejszego leczenia chorych.

Według badań przeprowadzonych w 2014r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF), w Polsce na cukrzycę chorowało 2,05 mln osób w wieku 20-79 lat, czyli 7,08 proc. populacji.

Natomiast wg analizy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2000 r. w Polsce mamy 1,13 mln diabetyków w wieku co najmniej 20 lat. WHO prognozowała wtedy również, że do 2030 r. liczba chorych zwiększy się o 40 proc.

Wg danych Narodowego Funduszu Zdrowia, ogólnopolskiego badania NATPOL z 2011 r. oraz analizy RECEPTOMETR przeprowadzonej przez firmę badawczo-doradczą Sequence, w której rozpatrzono dane ze sprzedaży leków w prawie 600 aptekach, oszacowano, iż wszystkich chorych na cukrzycę w naszym kraju jest 2,73 mln osób.

Z raportu wynika, że najczęściej na cukrzycę chorują mieszkańcy woj. śląskiego (6,5 proc. populacji), łódzkiego (6,4 proc.) opolskiego (6,2 proc.) i dolnośląskiego (6 proc.). Najmniej diabetyków jest w woj. podkarpackim (4,6 proc.) oraz podlaskim (4,8 proc.). Częściej chorują kobiety (56 proc.) aniżeli mężczyźni (44 proc.).

Według prof. Zdrojewskiego (z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, reprezentujący również komitet zdrowia publicznego Polskiej Akademii Nauk), co druga kobieta w wieku lat 70-79 dowiaduje się, że jest chora na cukrzycę dopiero po ataku serca. W przypadku mężczyzn w tej samej grupie wiekowej, u dwóch trzecich mężczyzn zawał jest pierwszym objawem tej choroby.

Z danych WHO wynika, że cukrzyca najczęściej wykrywana jest dopiero po 5-12 latach od pierwszych jej objawów, takich jak wzrost poziomu glukozy we krwi.

czytaj więcej w zakładce Akcje – Światowy Dzień Zdrowia

 

 3.12.2015r. Quiz HIV/AIDS – zakończony, wyłoniono laureatów i przekazano nagrody rzeczowe:

 

  baner 4

baner poprawka    billboard11ulotka 7 

19 listopada 2015r. obchodzony jest Światowy Dzień Rzucenia Palenia

czytaj więcej

linki do youtube i facebook, na których został zamieszczony spot kampanii Nie zawsze wędzone trzyma dłużej.

https://www.youtube.com/watch?v=FaCiqW6CGvI&feature=youtu.be

https://www.facebook.com/GlownyInspektoratSanitarny

Światowy Dzień Bez Papierosa obchodzony jest w dniu 31 maja. Po raz pierwszy został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia WHO w 1987 roku, aby zwrócić uwagę na szkodliwość palenia tytoniu w wyniku, którego co roku umiera lub ciężko choruje 400.000 osób.
Tematem tegorocznego Światowego Dnia bez Tytoniu jest: „Stop nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi”czytaj dalej

ulotka str. 1 ulotka str. 2

W dniu 19 maja 2015r. odbyło się szkolenia dla pedagogów szkolnych   „Profilaktyka w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”

Profilaktyka

Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu

Z okazji obchodów dziesięciolecia Pierwszej Światowej Inicjatywy na rzecz Bezpieczeństwa Pacjenta – projektu „Higiena rąk to bezpieczna opieka 2005-2015” Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła na dzień 5 maja 2015 r. kampanię „Ratuj Życie. Dezynfekuj ręce”.
We wszystkich krajach świata zainfekowane ręce są powodem zakażeń, a nawet zgonów pacjentów. Dlatego też podjęte działania mają na celu podniesienia na wyższy poziom standardów i praktyki w zakresie higieny rąk oraz wdrożenia skutecznych sposobów ich realizacji.
Właściwa przeprowadzona higiena rąk ratuje życie.

Plakat B3 WHO 1 Plakat B3 WHO 2

 

 

 

 

 Liczba odwiedzin na stronie 2,334