Bezpieczne Wakacje

W ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2020”  prowadzone są działania edukacyjno-informacyjne (prelekcje, wykłady) uczestników kolonii, półkolonii i obozów. Omawiane są zagrożenia zdrowotne w okresie wakacji, w tym: podczas kąpieli, opalania się, pobytu w lesie-kleszcze, koronawirus SARS-CoV-02 i narkotyki, w tym dopalacze. Poruszana tematyka, budzi duże zaciekawienie wśród uczestników wypoczynku. W działaniach edukacyjnych  uczestniczyli również przedstawiciele Policji i Straży Pożarnej.

Spotkania z dziećmi i młodzieżą odbywają się z zachowaniem środków ostrożności – dystansu społecznego.

 

data opublikowania: 14.07.2020r.
informację wprowadził: Antonina Kawecka
odpowiedzialny za treść: Antonina Kawecka
podmiot udostępniający informację: PSSE Kamień Pomorski

Akcja „Maseczka”

Z inicjatywy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kamieniu Pomorskim, przy współpracy Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej w Dziwnowie, Kamienia Pomorskiego i Międzyzdrojów 06 lipca 2020r. na terenie  powiatu kamieńskiego
w popasie nadmorskim (Łukęcin, Dziwnówek, Dziwnów, Międzywodzie i Międzyzdroje) przeprowadzono akcję pt. „Maseczka”.

Akcja miała na celu edukację mieszkańców powiatu kamieńskiego i turystów
w zakresie profilaktyki COVID-19. Z  samochodów Straży Pożarnej, Straży Miejskiej
i Policji, emitowany był  komunikat o profilaktyce  zakażenia koronawirusem, ponadto prowadzono rozmowy z turystami rozdawano ulotki „Jak prawidłowo nałożyć  maseczkę”
i „Postępowanie w przypadku zaobserwowania objawów COVID-19.

 

data opublikowania: 08.07.2020r.
informację wprowadził: Antonina Kawecka
odpowiedzialny za treść: Antonina Kawecka
podmiot udostępniający informację: PSSE Kamień Pomorski

Bezpiecznych wakacji!

Rozwój techniki we współczesnych czasach niesie ze sobą wiele zmian w różnych  dziedzinach życia. Wraz z jej rozwojem cywilizacja przyniosła ludzkości wiele dobrodziejstw, ale towarzyszą temu pewne zagrożenia, które  dotykają wszystkich.
Bo właśnie te dobrodziejstwa zagrażają prawidłowemu funkcjonowaniu i zdrowej egzystencji człowieka: brak ruchu, nieprawidłowe odżywianie, odporność na antybiotyki i inne leki, wzrastające użycie środków uzależniających, stany ciągłego napięcia psychicznego.
I w tym miejscu warto wspomnieć, że człowiek może zapanować nad zagrożeniami poprzez odpowiednie zachowania, czyli te ukształtowane zwyczaje i nawyki. Zachowania mogą sprzyjać zdrowiu, ale mogą mu także szkodzić. Całokształt powiązanych ze sobą zachowań tworzy styl życia, który wpływa na stan zdrowia człowieka niezależnie od wieku. Wartości wyznaczające styl życia powinny uświadamiać każdemu człowiekowi odpowiedzialność za podejmowane decyzje i wybory oraz wskazywać ich znaczenie dla stanu własnego zdrowia.
Bo oczywiście mamy zachowania sprzyjające zdrowiu, te pozytywne, prozdrowotne: aktywność fizyczną, racjonalne żywienie, utrzymywanie czystości ciała i otoczenia, zapewnienie bezpieczeństwa, utrzymanie właściwych relacji między ludźmi, radzenie sobie ze stresem; ale również tzw.  ryzykowne dla zdrowia, antyzdrowotne, negatywne: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, używanie środków psychoaktywnych, które często traktujemy jako zachowania autoagresyjne.
Dlatego warto wykorzystać czas na wakacjach, by dostosować się do światowych trendów i prowadzić prozdrowotny styl życia zakładający niepalenie tytoniu, ograniczone spożywanie alkoholu, aktywność fizyczną, zdrową, zbalansowaną dietę, bezpieczne zachowania seksualne, unikanie stresu i umiejętność jego rozładowania, umiarkowaną ekspozycję na słońce, wreszcie wykonywanie okresowych badań profilaktycznych oraz samokontrolę ciała, hartowanie się i odpowiednią ilość snu.
Uważajmy na „śmieciowe jedzenie”: chipsy, batoniki, kolorowe napoje, drożdżówki, pączki; słodycze, te „puste kalorie”, które nie mają żadnych składników odżywczych,
a sprzyjają powstaniu próchnicy zębów, otyłości, a jeśli dodamy do tego łatwy dostęp do dość taniej żywności, ciągłą reklamę, zmianę trybu życia na mniej aktywny ruchowo, długie siedzenie przed komputerem to okaże się, że ilość przyjmowanej z pożywieniem energii znacznie przewyższa jej wydatkowanie.
Eliminujmy działania mające negatywny wpływ na zdrowie. Wszystko z umiarem! Warto o tym pamiętać, bo szacuje się, że istnieje ok. 30-50 jednostek chorobowych i odchyleń od zdrowia, które spowodowane są złą jakością żywności i sposobem odżywiania. Nieprawidłowe żywienie może prowadzić do licznych, poważnych następstw w przyszłości takich, jak np. cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, a także otyłość. Obyśmy nie dostrzegali  zalet zdrowia dopiero w sytuacji jego utraty.

Koniec wakacji tuż, tuż. Pamiętajmy więc o naszych bezpiecznych powrotach. Nowoczesne drogi, najnowsze auta nie mogą zwalniać z myślenia i odpowiedzialności. Przestrzeganie zasad i bezpiecznych zachowań pozwoli nam powrócić w zdrowiu do domów.

Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
w Kamieniu Pomorskim

data opublikowania: 20.08.2018
informację wprowadził: Grzegorz Pogonowski
odpowiedzialny za treść: Iwona Budrewicz
podmiot udostępniający informację: PSSE Kamień Pomorski

 

„Uwaga kleszcz!”

 Jeśli aktywnie spędzasz czas w plenerze, lubisz odpoczywać w parku czy na działce albo spacerujesz po lesie chroń się przed ukąszeniem kleszcza, które grozi m.in. boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu. Rusza akcja Urzędu Marszałkowskiego WZ i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, informująca o tym jak należy chronić się przed ukąszeniem kleszcza oraz gdy na profilaktykę jest już za późno – jak właściwie go usunąć.

 Szczególnie narażeni na zachorowanie są ci, których praca wiąże się z częstym przebywaniem w lesie, np. leśnicy, drwale, a także osoby zbierające grzyby czy jagody oraz mieszkańcy terenów zalesionych. Uważać powinny również ci, którzy spędzają dużo czasu na działkach, w parku i skwerach.

Do ekspozycji na kleszcze dochodzi w okresie wiosenno-letnim, natomiast wzrost zachorowań obserwuje się jesienią i zimą. W pierwszym kwartale 2018 roku Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna zarejestrowała 140 osób chorujących na boreliozę
z czego 16 wymagało hospitalizacji. Urząd Marszałkowski WZ przygotował plakaty, informujące o tym jak należy chronić się przed ukąszeniem kleszcza, które grozi m.in. boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu, a także gdy na profilaktykę jest już za późno –  jak właściwie go usunąć. Plakaty za pośrednictwem WSSE trafią do powiatów województwa zachodniopomorskiego.

Kleszcze_plakat_do pobrania

data opublikowania: 24.07.2018
informację wprowadził: Grzegorz Pogonowski
odpowiedzialny za treść: Iwona Budrewicz
podmiot udostępniający informację: PSSE Kamień Pomorski

Ulotka dla dzieci

Ulotka dla młodzieży

Ulotka dla Rodziców

                          plaza

Wypoczynek nad morzem daje dużo zdrowia i radości, nawet jeśli nie mamy upalnej pogody. Przebywanie na plaży w słoneczny dzień tworzy cudowną atmosferę, jesteśmy rozprężeni, mniejszą wagę przykładamy do bezpiecznych zachowań.

Słońce ma na nas zbawienny wpływ, ale nadmiar słońca może nam zaszkodzić, dlatego też należy przytoczyć tutaj kilka ważnych zasad:

 • chroń swoją skórę używając kremu/olejek z filtrem UV;
 • noś okulary słoneczne z filtrem UV;
 • zakładając nakrycie głowy uchronisz się przed udarem;
 • staraj się opalać w ruchu, np. grając w piłkę, pływając;
 • jeśli opalasz się po raz pierwszy skróć czas przebywania na słońcu;
 • pij dużo płynów, zwłaszcza wody.

Kąpiel w morzu daje nam dużo frajdy. Należy jednak pamiętać, iż   woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, może być groźnym żywiołem, pozbawiającym życie ludzkie.

W Polsce od kwietnia odnotowano 171 utonięć i liczba ich rośnie, dlatego korzystając z kąpielisk należy pamiętać:

 • kąpać się, pływać w wodzie można wyłącznie w miejscach dozwolonych. Najlepiej pod okiem ratownika.
 • nie wchodzimy do wody w pobliżu mostów, portów i przystani
 • nie przebywamy w morzu, jeśli fale przekracza 70 cm, kiedy woda ma temperaturę poniżej 140C, po zmroku, późnym wieczorem, gdy nadchodzi burza, gdy występują silne prądy;
 • nie wchodź do wody pod wpływem alkoholu, gdy jesteś zmęczony lub źle się czujesz;
 • nie skacz rozgrzany do wody (przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi).
 • nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
 • nie skacz do wody w miejscach nieznanych (może się to skończyć śmiercią lub kalectwem)
 • nie przeceniaj swoich możliwości pływackich;
 • zapisz w komórce nr alarmowy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 601 100 100.
data opublikowania: 06.07.2018
informację wprowadził: Grzegorz Pogonowski
odpowiedzialny za treść: Iwona Budrewicz
podmiot udostępniający informację: PSSE Kamień Pomorski

Bezpieczne Wakacje 2016

Zasady postępowania w przypadku zadławień

zadlawienia

 

W związku z okresem występowania zwiększonego ryzyka zachorowań na choroby odkleszczowe, poniżej zamieszczono ulotkę, przesłaną przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Ulotka Nowa

KZM

Ulotka kleszcze

 

Podczas upałów, gdy temperatura powietrza osiąga 30 °C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy otoczyć szczególną troską dzieci, osoby starsze i chore.

Zasady Bezpieczeństwa podczas upałów opracowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego  czytaj więcej 

Liczba odwiedzin na stronie 569